"Ręczne":
1. Najprostszym sposobem jest mechaniczne poznanie czyjegoś hasła, czyli podpatrzenia, jak ktoś je wpisuje. Chyba nie muszę rozpisywać jak to zrobić. Natomiast, jak się przed tym bronić? Nie wpisywać hasła przy kimś.
2. Jak każdy wie, że kiedy wpisuje się hasło to zamiast liter i cyfr pojawiają się takie znaczki: *******. Oczywiście można się z nimi uporać. Oprę to na przykładzie. Siedzisz ze swoją koleżanką, która proponuje Ci coś do jedzenia. Wychodzi z pokoju, ale jest zalogowana na fejsie. Na szczęście ma auto uzupełnianie hasła, więc wylogowywujesz się z jej konta. Pojawia Ci się mniej więcej takie okno:
Na pierwszy rzut oka nic to nie daje. Istnieje jednak sposób, aby uporać się z *******. Klikamy prawym przyciskiem myszy na polu tekstowym hasła i klikamy na "zbadaj element":
Ukazuję nam się okno:
W tym oknie zmieniamy słowo "password" na jakikolwiek inny wyraz. Ja proponuję "text".
Tym sposobem ukazuje nam się:
Zostało to zrobione na tyle szybko, że zanim koleżanka wróciła z kanapkami, my sprawdziliśmy jej hasła na facebooku, mailu i na forum.
3. Kolejną możliwością jest wysłanie keyloggera. (Nie)stety jest to niemożliwe, kiedy dany cel posiada program antywirusowy. W znakomitej większości program szpiegowski zostanie wychwycony. Jeżeli nie jesteś wprawnym programistą i nie potrafisz samemu napisać takiego programu, to również istnieje możliwość ściągnięcia takowego z internetu. Nie polecam takiego rozwiązania, ponieważ prawdopodobnie sam staniesz się ofiarą wirusa. Morał tego jest taki: miej zaktualizowanego antywirusa, żeby zabezpieczyć się przed prostymi programami, które mogą wyrządzić spore szkody.
4. Atak brute force - jest to jeden z najprymitywniejszych sposobów zgadnięcia czyjegoś hasła. Polega on na sprawdzaniu kombinacji różnych liter/cyfr. Tzn. im dłuższe hasło tym trudniej je zgadnąć. Opierając się na liczbach: liter w alfabecie łacińskim są 32 litery, a cyfr jest 10. Pomijam tutaj znaki specjalne i wielkie litery, gdyż większość z nas nie umieszcza ich. W każdym razie na każdym miejscu znaku hasła mamy co najmniej 42 możliwości. Z tego wynika, że przy haśle 6 znakowym mamy 42 do 6 możliwości. Daje nam to 5489031744 opcji. Całkiem dużo, czyż nie? Nie zapominajmy, że to przy optymistycznym
założeniu została policzona liczba kombinacji. Tak jak w poprzednim przypadku,
możesz być programistą lub skorzystać z dostępnych w sieci programów.