sobota, 23 listopada 2013

Platforma Obywatelska - skrót programu wyborczego

Witam!

Tak jak obiecałem wcześniej, zamieszczam skrót programu wyborczego rządzącej partii w Polsce jaką jest Platforma Obywatelska. Jak ktoś ma chęć zapoznać się dokładnie to zachęcam do przeczytania całości pod linkiem poniżej:
 http://platforma.org/media/dokumenty/Program_PO_100dpi.pdf.

Zacznę od podstawowych informacji. Liderem tej formacji politycznej jest Donald Tusk.


Główne ideologie 
                1. Centryzm
                2. Chrześcijańska demokracja (Chadecja) 
                3. Konserwatywny liberalizm 
                Nie mogę przejść obojętnie obok nich 
                 i nie skomentować zwłaszcza ostatniego punktu. 



Konserwatywny liberalizm  
          pogląd będący połączeniem liberalizmu w gospodarce i konserwatyzmu w kwestiach 
          społeczno-obyczajowych i politycznych, a także ustrojowych. Konserwatywni liberałowie uważają, że idee konserwatyzmu (poszanowanie tradycji) i liberalizmu (połączenie wolności z odpowiedzialnością). 

Z tego wynika, że Platforma Obywatelska powinna dążyć do obniżenia podatków, a to za jej kadencji został podwyższony podatek VAT o jeden punkt procentowy. 

Skrót programu wyborczego:

1.Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - uniezależnienie się od dostaw gazu od jednego tylko dostawcy. PO liczyło na gaz łupkowy  kwestiach gospodarczych, lecz niestety okazało się, że nie będzie takiej możliwości.
2.Ograniczenie biurokracji (500tyś. Urzędników w tym 70 tysięcy więcej za kadencji PO)
3.Najlepsi maturzyści już od pierwszego roku studiów będą otrzymywać stypendia naukowe.
4.Będziemy dążyć do zrównoważonego budżetu przed końcem kadencji. Obniżymy relacje długu do PKB do 48% w 2015 roku i do 40% w 2018 roku, dzięki czemu będziemy mieli niższe stopy procentowe i szybszy wzrost gospodarczy. (Założenie wzrostu PKB 4%)
5.Radykalnie ograniczymy dostęp służb specjalnych i policyjnych do bilingów obywateli oraz zwiększymy kontrolę nad wykorzystywaniem podsłuchów (czyżby ostatnio nie było afery podsłuchowej?).
6.Proste i niskie podatki, podatek liniowy, likwidacja PIT i na jego miejsce podatek od dochodów osobistych, np. 15 proc. Obecnie chęć obniżenia podatku VAT do 22%.
7.Wprowadzenie konkurencji dla NFZ.
8.Płace sfery budżetowej, zamrożone ze względu na kryzys, zaczną ponownie rosnąć. Podobnie jak konsekwentnie zwiększyliśmy płace nauczycieli, będziemy sukcesywnie podnosić wynagrodzenia innych ważnych społecznie grup zawodowych, zaczynając od nauczycieli akademickich i policjantów.
9.Do 2013 roku wprowadzimy rozwiązania gwarantujące Polsce wysokie przychody z wydobycia gazu łupkowego, które przeznaczymy na bezpieczeństwo przyszłych emerytur.
10.Na podobieństwo 1800 Orlików wybudujemy 1000 Świetlików – centrów kultury i bibliotek gminnych, które będą wspierać kreatywność i budować umiejętność pracy zespołowej.
11.W ciągu kadencji zwiększymy wydatki na Uniwersytety Trzeciego Wieku i grupowe zajęcia zdrowotne dla seniorów.
12.W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Żeby temu zaradzić, radykalnie zwiększymy ulgę rodzinną na trzecie i kolejne dziecko.
13.W ramach programu „Koperniki” w każdym województwie do 2020 roku stworzymy „Centra Nauki”, których zadaniem, podobnie jak to się ma w przypadku udanego projektu stołecznego, będzie inspirowanie młodzieży do nauki i innowacyjności.
14.Zakończenie misji w Afganistanie
15.Prywatyzacja spółek państwowych z zachowaniem tych, które mają strategiczne znaczenie.
 Jest to oczywiście wielki skrót, ale również główne cele. Kolejność jest przypadkowa. 
Analizując cały program można dojść do wniosku, że jako obywatele dostaniemy bardzo dużo w przyszłych latach kadencji PO, ale skąd państwo weźmie na to pieniądze. Są dwie opcje:
Metoda Janosika: Jednym zabierzemy, aby dać innym. 
Wykorzystamy pieniądze, które uda się zaoszczędzić, tylko skąd? Jedną propozycją PO był gaz łupkowy, który okazał się niewypałem. Drugą były pieniądze unijne otrzymane na lata 2014-2020 (300 mld złotych). Należy dodać, że to jest ostatnie, tak duże wsparcie ze strony Unii Europejskiej, które trzeba dobrze wykorzystać. Powstrzymam się od komentarza, natomiast czekam na Wasze opinie w sprawie programu Platformy Obywatelskiej. Co o nim sądzicie? Dodalibyście coś? Piszcie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz